Czekolada ma dziś swoje święto. Za co ją kochamy?
Ludzkość zna ją od ponad 4000 lat. Jedni lubią gorzką, inni mleczną, jeszcze inni deserową. Statystyczny Polak rocznie zjada ok. 5 kg wyrobów czekoladowych. 7 lipca czekolada „obchodzi” swoje święto - tak naprawdę jedno z kilku w roku.
Biała, deserowa, gorzka a może mleczna? Chyba nie ma człowieka, który nie lubi czekolady i wyrobów czekoladowych.
Czekolada: dlaczego ją tak lubimy?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: bo jest pyszna i poprawia nastrój. Ale czekolada, spożywana w odpowiednich ilościach, jest także zdrowa. Może pozytywnie wpływać na układ krążenia i pracę mózgu.
Powszechnie uważa się, że najzdrowsza jest czekolada gorzka. Można w niej znaleźć m.in. żelazo, magnez, potas, błonnik czy antyoksydanty oraz kilkaset substancji o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Ma doskonały wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i myślenie. Ma też właściwości energetyczne. M.in. ze względu na zawarte w niej węglowodany, sięgają po nią biegacze, miłośnicy górskich wędrówek i innych aktywności sportowych. W czekoladzie mlecznej i białej znajdziemy również większą ilość wapnia.
Skąd się wzięła czekolada?
Jej nazwa pochodzi od słowa „xocolatl”, która oznacza „gorzką wodę". Napój z ziarna kakaowca o tej nazwie wytwarzali Majów do produkcji napoju pijanego przez bogaczy.
Ziarna kakaowca do Europy przywiózł Krzysztof Kolumb. Działo się to w XV wieku. Jednak pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech dopiero kilkaset lat później. W formie jaką znamy,
Jak powstaje czekolada?
Bazą dla czekolady są ziarna kakaowca poddawane fermentacji. Najlepsze ziarna są prażone. Z uprażonego i pozbawionego łuski ziarna powstaje miazga kakaowa i tłuszcz kakaowy. To z nich – po dodaniu np. cukru, mleka w proszku, lecytyny sojowej – wytwarza się czekoladę. Zanim jednak trafi na nasze stoły, przechodzi jeszcze serię procesów technologicznych.
Wiele czekolad, wiele świąt
Światowy Dzień Czekolady obchodzimy 7 lipca. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia czekolada dotarła do Europy.
W Polsce czekolada ma swoje święto również 12 kwietnia. 4 września Dzień Czekolady obchodzi E.Wedel – największa polska marka znana z wyrobów czekoladowych.
W USA Narodowy Dzień Czekolady obchodzi się 28 października, a Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Cukierników organizuje Międzynarodowy Dzień Czekolady w dniu 13 września. Dzień Czekolady w krajach Afryki Zachodniej obchodzone są 14 lutego, w Łotwie obchodzi – 11 lipca.
Oddzielne święta mają czekolada gorzka (10 stycznia), mleczna (28 lipca) i biała (22 września). Ciekawe święto – Dzień Pokrywania Czekoladą Czegokolwiek – obchodzony jest 16 grudnia.
Źródło: cukiernicyipiekarze.pl