Organizator:

Kurczak wywrotowiec, czyli debata o mięsie komórkowym

Podziel się

Czy mięso komórkowe wkrótce zawładnie żołądkami i portfelami polskich konsumentów? Zapraszamy na debatę o mięsie komórkowym, w której wezmą udział przedstawiciele „dwóch stron barykady”.

„Nie jest aż tak soczyste, ale konsystencja jest idealna” – tak oceniła kotlet z mięsa komórkowego, jego testerka podczas historycznej pierwszej degustacji w 2013 r. Eksperci prognozowali, że lada chwila mięso wyhodowane z komórek będzie dostępne dla szerokiego grona konsumentów.

Musiało jednak minąć 10 lat, by w czerwcu 2023 r. USA, jako drugi kraj na świecie, dopuścił do obrotu rynkowego kurczaka firm Upside Foods i Good Meat. Czy tym razem komórkowa rewolucja ruszy z kopyta?

Czy to już czas, by polska branża mięsna zaczęła przyglądać się komórkowej konkurencji? A może to dla niej szansa na poszerzenie swojej działalności? Oraz czym właściwie to mięso komórkowe różni się od zwykłego mięsa?

O tym wszystkim porozmawiamy w gronie przedstawicieli branży mięsnej, zarówno tej tradycyjnej jak i komórkowej podczas debaty pt. „Kurczak wywrotowiec – czy mięso komórkowe wkrótce zawładnie żołądkami i portfelami polskich konsumentów?”

Tę pierwszą będzie reprezentował Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso, tę drugą Wiesław Macherzyński z firmy LabFarm, która, jako pierwsza w Polsce, zamierza komercjalizować mięso komórkowe.

Debata odbędzie się w czwartek, 28 września, o godz. 13:30, na Scenie Ekspertów (mała scena).

Sprawdź pełny program wydarzeń

moderatorka: Alicja Włodarczyk, Minds& Roses

Badaczka konsumencka z 14 letnim doświadczeniem, obecnie pracuje w największej polskiej agencji badawczej Minds& Roses. Specjalizuje się w badaniach innowacji- zarówno w branży FMCG jak i w obszarze technologii. Uwielbia opowiadać o nowych trendach: jej wystąpienie o mięsie komórkowym zdobyło nagrodę publiczności na XXI Kongresie Badaczy PTBRiO w 2020 roku. Prelegentka licznych konferencji min. Festiwal Insightów i Innowacji Insummit, WorldFood Poland, Loyalty Planet.

Wiesław Macherzyński, COO LabFarm Sp. z o.o.

Ekonomista i przyrodnik. Przez 17 lat związany z bankowością, obejmował kierownicze stanowiska w strukturach Santander Bank Polska i Banku Gospodarstwa Krajowego. Lider wielu projektów obejmujących produkty, procesy, systemy motywacyjne czy transformację kulturową. Od ponad 2 lat przedsiębiorca, współzałożyciel LabFarm Sp z o.o. - pierwszej w Polsce firmy, która podjęła się ambitnego zadania stworzenia czystego mięsa. Biegacz, podróżnik.

Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso

Ukończył Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Absolwent Studium Doktoranckiego w Szkole Głównej Handlowej. Obecnie otwarty przewód doktorski na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Prezesem Związku jest od 2005 roku. Witold Choiński jest autorem wielu publikacji w obronie polskiego biznesu żywnościowego, a także dydaktyce i obronie polskiej wsi. Działa społecznie w wielu organizacjach pozarządowych na rzecz sektora żywnościowego i rozwoju rolnictwa oraz przedsiębiorczości. Jest współtwórcą koncepcji i opracowania „Strategia i program operacyjny restrukturyzacji i rozwoju przemysłu mięsnego w Polsce w okresie integracji z Unią Europejską” przyjętego przez Ministra Rolnictwa jako programu sektorowego oraz wielu innych strategii. Był konsultantem społecznym przy opracowaniu procedur przyznawania środków SAPARD oraz SPO, a także aktywnie działał na rzecz ich jak największego wykorzystania dla branży mięsnej. Był inicjatorem i tworzył podwaliny pod Fundusze Promocji Polskiej Żywności. Działa aktywnie w obronie polskiej marki jak też rozwoju i upowszechniania wiedzy na temat produktu lokalnego i regionalnego. Podczas swojej pracy na rzecz organizacji, w której jest od 1999 roku przede wszystkim skupia się na budowaniu oraz organizacjami pozarządowymi- tak krajowymi jak i europejskimi. Działa na rzecz rozszerzania kompetencji Polskiego Mięsa. Docenia istotę komunikowania misji organizacji do opinii publicznej. Mając długoletnie doświadczenie dziennikarskie podtrzymuje ścisłą współpracę z mediami. Inicjator i Organizator medialnego upowszechnienia roli polskiego sektora żywnościowego w Polsce i Europie. Aktywnie działa na rzecz branży mięsnej, zwłaszcza jej konsolidacji, spójności i pozycji sektora w przemyśle żywnościowym. Jest członkiem założycielem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Jest współinicjatorem powołania Rady Gospodarki Żywnościowej przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Produktów Pochodzenia Zwierzęcego oraz jest członkiem Prezydium Rady Gospodarki Żywnościowej, pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Komitetu Rolnictwa i Obrotu Rolnego Krajowej Izby Gospodarczej, jest Członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Członkiem Rady Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Żywnościowej. Od 20 maja 2015 roku, jako jedyny przedstawiciel przemysłu mięsnego, jest członkiem Rady Naukowej Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Paweł Rawicki, Współzałożyciel i obecnie prezes Stowarzyszenia Otwarte Klatki, a także współzałożyciel międzynarodowej organizacji Anima Intenational

W ramach Otwartych Klatek odpowiedzialny jest główny za kampanie podnoszące dobrostan zwierząt hodowlanych, ale uczestniczy również w tworzeniu kampanii RoślinnieJemy oraz innych działaniach zmierzających do wspierania produkcji alternatyw dla produktów odzwierzęcych. Autor Listu do Premiera w sprawie mięsa wyhodowanego komórkowo wystosowanego w 2020 roku.