Organizator:

Co nowego w systemie kaucyjnym? Branża spożywcza z postulatami

Podziel się

W ostatnich dniach wiele wydarzyło się w temacie wdrażania w Polsce systemu kaucyjnego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało logotyp systemu, który trafi na opakowania. Szefowa resortu podpisała też rozporządzenie w sprawie wysokości kaucji. Zgodnie z postulatem branży spożywczej, z systemu wyłączone zostaną opakowania po mleku i produktach mlecznych.

Etap konsultacji i opiniowania projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zakończono 31 maja. 12 czerwca z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska spotkali się przedstawiciele branży spożywczej.

W rozmowach brali udział między innymi Andrzej Gantner, wiceprezes, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności ZP, Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce - Browary Polskie, Dariusz Lizak, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”, Marcin Hydzik, prezesem Związku Polskich Przetwórców Mleka oraz Agnieszka Maliszewska, dyrektork Polskiej Izby Mleka.

Jeden z najważniejszych postulatów dotyczył właśnie branży mleczarskiej, a konkretnie wyłączenie produktów mlecznych z systemu kaucyjnego. Za takim rozwiązaniem przemawiały przede wszystkim względy sanitarne, dotyczące możliwości utrzymania czystości w punktach zbiórki, zwłaszcza punktach zbiórki i małych sklepach. Tę kwestię udało się rozwiązać: opakowania po produktach mleczarskich nie zostaną włączone do systemu.

Także 12 czerwca ministra klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę podpisała rozporządzenie w sprawie wysokości kaucji. Opłata kaucyjna dla butelek szklanych wielorazowego użytku wyniesie 1 zł. Kaucje na butelki plastikowe oraz puszki mają wynieść 50 gr. System ma objąć: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Zgodnie z przewidywaniami MKiŚ, rozporządzenie powinno zostać ogłoszone w czerwcu lub na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

MKiŚ także zaprezentowało logotyp systemu kaucyjnego, który w przyszłym roku pojawi się na opakowaniach zwrotnych.

System kaucyjny ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r., mimo że branża spożywcza postulowała niejednokrotnie, by obowiązek zbiórki opakowań w rok później. Polski system kaucyjny będzie bowiem drugim co do wielkości w Europie.

System kaucyjny będzie jednym z bardzo istotnych tematów w programie wydarzeń targów POLAGRA.

Źródła: MKiŚ, PFPŻ, PIM