Organizator:

Czekolada ma dziś swoje święto. Za co ją kochamy?

Podziel się

Ludzkość zna ją od ponad 4000 lat. Jedni lubią gorzką, inni mleczną, jeszcze inni deserową. Statystyczny Polak rocznie zjada ok. 5 kg wyrobów czekoladowych. 7 lipca czekolada „obchodzi” swoje święto - tak naprawdę jedno z kilku w roku.

Biała, deserowa, gorzka a może mleczna? Chyba nie ma człowieka, który nie lubi czekolady i wyrobów czekoladowych.

Czekolada: dlaczego ją tak lubimy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: bo jest pyszna i poprawia nastrój. Ale czekolada, spożywana w odpowiednich ilościach, jest także zdrowa. Może pozytywnie wpływać na układ krążenia i pracę mózgu.

Powszechnie uważa się, że najzdrowsza jest czekolada gorzka. Można w niej znaleźć m.in. żelazo, magnez, potas, błonnik czy antyoksydanty oraz kilkaset substancji o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Ma doskonały wpływ na nasz nastrój, samopoczucie i myślenie. Ma też właściwości energetyczne. M.in. ze względu na zawarte w niej węglowodany, sięgają po nią biegacze, miłośnicy górskich wędrówek i innych aktywności sportowych. W czekoladzie mlecznej i białej znajdziemy również większą ilość wapnia.

Skąd się wzięła czekolada?

Jej nazwa pochodzi od słowa „xocolatl”, która oznacza „gorzką wodę". Napój z ziarna kakaowca o tej nazwie wytwarzali Majów do produkcji napoju pijanego przez bogaczy.

Ziarna kakaowca do Europy przywiózł Krzysztof Kolumb. Działo się to w XV wieku. Jednak pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech dopiero kilkaset lat później. W formie jaką znamy,

Jak powstaje czekolada?

Bazą dla czekolady są ziarna kakaowca poddawane fermentacji. Najlepsze ziarna są prażone. Z uprażonego i pozbawionego łuski ziarna powstaje miazga kakaowa i tłuszcz kakaowy. To z nich – po dodaniu np. cukru, mleka w proszku, lecytyny sojowej – wytwarza się czekoladę. Zanim jednak trafi na nasze stoły, przechodzi jeszcze serię procesów technologicznych.

Wiele czekolad, wiele świąt

Światowy Dzień Czekolady obchodzimy 7 lipca. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia czekolada dotarła do Europy.

W Polsce czekolada ma swoje święto również 12 kwietnia. 4 września Dzień Czekolady obchodzi E.Wedel – największa polska marka znana z wyrobów czekoladowych.

W USA Narodowy Dzień Czekolady obchodzi się 28 października, a Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Cukierników organizuje Międzynarodowy Dzień Czekolady w dniu 13 września. Dzień Czekolady w krajach Afryki Zachodniej obchodzone są 14 lutego, w Łotwie obchodzi – 11 lipca.

Oddzielne święta mają czekolada gorzka (10 stycznia), mleczna (28 lipca) i biała (22 września). Ciekawe święto – Dzień Pokrywania Czekoladą Czegokolwiek – obchodzony jest 16 grudnia.

Źródło: cukiernicyipiekarze.pl