Organizator:

Opakowanie ze zmniejszonym śladem węglowym jako odpowiedź na zmiany klimatyczne

Podziel się

W Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat obserwujemy 20-krotny wzrost recyklingu opakowań wielomateriałowych. Ambicją firmy Tetra Pak jest zwiększenie świadomości polskich konsumentów na temat segregacji odpadów, standardów selektywnej zbiórki i recyklingu, a ich celem strategicznym jest ograniczenie wpływu na zmiany klimatu.

Targi POLAGRA działające w obszarach: FOOD, FOODTECH i HORECA sprawiają, że cała branża spożywcza może spotkać się w jednym miejscu na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W programie organizowany był również prestiżowy konkurs Kulinarny Puchar Polski dla najlepszych szefów kuchni z całej Polski. Wszystkim trzem ekspozycjom towarzyszyły szkolenia branżowe, eksperckie spotkania dystrybutorów żywności, rozwiązań marketingowych.

 

To wyjątkowa okazja, by w jednym miejscu zobaczyć rynkowe premiery i najbardziej innowacyjne rozwiązania. W gronie tegorocznych wystawców znalazła się firma Tetra Pak z nowym opakowaniem charakteryzującym się niższym w porównaniu do alternatyw poziomem emisji CO2. Prezentowane opakowanie powstało w 72% z surowców roślinnych pochodzących ze źródeł odnawialnych: papieru z drzew certyfikowanych FSC® oraz tworzywa sztucznego z trzciny cukrowej z certyfikatem Bonsucro®. Dzięki temu ma ono zmniejszony ślad węglowy, co potwierdza Certyfikat Carbon Trust.  

  

Współczesne zakłady recyklingu w większości mają możliwość przetworzenia całego opakowania. Ważna jest odpowiednia segregacja – opakowania kartonowe po żywności płynnej powinny zostać umieszczone w żółtym koszu na śmieci. W Polsce istnieje pełna infrastruktura, która pozwala na recykling opakowań Tetra Pak, a poziom odzysku materiału regulowany jest również przez prawo. Firma Tetra Pak stosuje się do tych wytycznych. Recykling opakowań do płynnej żywności odbywa się obecnie w dwóch zakładach w Polsce: Papierni Beskidy w Wadowicach oraz Mondi Świecie. Firma zainwestowała w wielkoskalową linię do rozwłókniania kartonów w zakładzie Stora Enso w Ostrołęce, która zostanie otwarta w przyszłym roku. Linia potroi roczną zdolność recyklingu zużytych kartonów po płynnej żywności w Polsce z 25,000 do 75,000 ton.  

 

Dzięki współpracy Grupy MTP i firmy Tetra Pak każdy zwiedzający i wystawca uczestniczący w wydarzeniu mógł spróbować wody mineralnej w tym opakowaniu.