Organizator:

Polska Ekologia wspiera Polagrę

Podziel się

Stowarzyszenie Polska Ekologia  powstało w 2006 roku i skupia producentów, którzy podjęli produkcję żywności z surowców ekologicznych z przekonaniem, że produkty te są bardziej wartościowe dla człowieka. W 2022 r. zostało patronem branżowym targów Polagra i kongresu Polagra Export Meeting.

 

Działając na szybko rozwijającym się rynku żywności ekologicznej członkowie Stowarzyszenia uznają, że więcej ich łączy niż dzieli. Dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego niesie ze sobą wiele nowych wyzwań, którym łatwiej sprostać działając wspólnie w ramach Stowarzyszenia.

Pojawiają się nowe wyzwania, chociaż branża żywności ekologicznej nie jest w rzeczywistości czymś nowym. Jeszcze sto lat temu wszystkie płody rolne były ekologiczne - nie stosowano środków grzybobójczych, owadobójczych, chwastobójczych, nawozów syntetycznych.

Na początku dwudziestego wieku doszło na świecie do tzw. zielonej rewolucji. Kilka nowych wynalazków, które wówczas się pojawiły silnik spalinowy, nawozy sztuczne, pestycydy zostały wykorzystane do uprawy ziemi i stay się podstawą gwałtownego wzrostu produkcji rolnej.

Niemal równocześnie, w latach dwudziestych ubiegłego wieku, pojawiła się też reakcja na ten proces uprzemysłowienia i chemizacji rolnictwa: powstało rolnictwo ekologiczne.

Dzisiaj mamy już na świecie dwa zupełnie odrębne rynki żywności: rynek żywności konwencjonalnej i rynek żywności ekologicznej. Dwa rynki i dwa rodzaje produktów spożywczych. Powstają one na różnych polach, przetwarzane przy różnych reżimach technologicznych, sprzedawane są w różnych sklepach albo na różnych półkach, są odrębnie oznakowane i podlegają różnym przepisom prawa! Żywność konwencjonalna i żywność ekologiczna, to dzisiaj dwa różne światy!

Stowarzyszenie Ekologia Polska skupia ludzi, którzy żyją w świecie żywności ekologicznej.