Organizator:

Roboty chodnikowe i drony to przeżytek?

Podziel się

Innowacyjny pomysł na dostawy - jedzenie ma być dostarczane podziemnymi rurami. Co na to branża? Kto na tym realnie zarobi?

Zapomnij o robotach chodnikowych i dronach. W przyszłości jedzenie i inne towary mają być dostarczane podziemnymi rurami z prędkością 120km/h.

PipeDream

 

Startup PipeDream Labs ma plan zbudować podziemną sieci rurociągów, dzięki której dostawa ma być szybka, tania i ekologiczna. System dostaw PipeDream, bo tak nazywa się autorki projekt, wykorzystywałby w tym celu rury i zasilane elektrycznie kapsuły dostawcze.

Infrastrukturą dostawczą byłyby rury z PVC (identyczne jak używane do instalacji wodno-kanalizacyjnych), a cała sieć miałaby zostać udostępniona przedsiębiorstwom użyteczności publicznej.

Jakie produkty nadadzą się do transportu? PipeDream przewiduje, że wszelkiego rodzaju, w tym żywność. Według firmy kapsuła jest w stanie przetransportować 95% artykułów spożywczych i prawie każdy rodzaj gotowej żywności z restauracji (z wyjątkiem pizzy, nad którą firma pracuje).

Koszt inwestycji, biurokracja i ekstremalne wyzwania technicznych związane z budową podziemnego systemu i jego obsługą wydają się na chwilę obecną nie do pokonania.