Organizator:

System kaucyjny i rozszerzona odpowiedzialność producenta. Co oznaczają dla branży spożywczej?

Podziel się

Trwają prace nad przepisami wdrażającymi rozszerzoną odpowiedzialność producentów oraz system depozytowo-kaucyjny. Oba mocno wpłyną na sektor spożywczy i będą wymagały podjęcia konkretnych działań. Podczas targów POLAGRA będą mówić o tym przedstawiciele związku Pracodawców EKO-PAK, zrzeszającego m.in. największych producentów branży spożywczej.

Kształt ustaw wdrażających rozszerzoną odpowiedzialności producentów i system kaucyjny nie jest do końca znany. Producenci i podmioty zrzeszające przedsiębiorstwa branży spożywczej mają do nich wiele uwag. Trudno się temu dziwić. Dla wprowadzający produkty w opakowaniach na rynek wdrożenie przepisów o ROP i systemie kaucyjnym (w jakąkolwiek kształt przyjmą) oznacza radykalną zmianę w podejściu do ochrony środowiska. Oznacza także konieczność poniesienia części kosztów za  zagospodarowanie odpadami opakowaniowymi.

Podczas targów POLAGRA o tych i innych zagadnieniach powiedzą eksperci Związku Pracodawców EKO-PAK. Skupia on wiodące na polskim rynku przedsiębiorstwa produkujące wyroby w opakowaniach, jak i wytwarzające same opakowania.

Wśród członków EKO-PAK są m.in. Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestle Polska SA, Carlsberg Polska Sp. z o.o., Kompania Piwowarska SA, Grupa Żywiec S.A., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o., Mars Polska Sp. z o.o., Danone,  HJ Heinz Polska Sp. z o.o., Jeronimo Martins Polska S.A.

„Naszą misją i głównym celem działalności jest wdrożenie w Polsce takich rozwiązań prawnych, które nie tylko zwiększą efektywność i trwałość systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi, ale też służyć będą równoprawnie wszystkim uczestnikom tego systemu. I co najważniejsze – które będą służyć Polsce jako członkowi coraz bardziej aktywnej w obszarze środowiskowym Unii Europejskiej” – czytamy na stronie EKO-PAK.

Szczegółowy program prelekcji i debaty z udziałem ekspertów już wkrótce.