Organizator:

WINOPL – pierwsza edycja konkursu za nami

Podziel się

Po kilku tygodniach przygotowań i dwóch dniach burzliwych obrad poznaliśmy najlepsze wina pierwszej edycji WINOPL – Konkursu Win Polskich.

Czym jest WINOPL?

WINOPL to zupełnie nowy projekt poświęcony polskiemu winiarstwu. Przy okazji tegorocznej edycji do walki o nagrody mogli przystąpić wyłącznie rodzimi producenci wina. Podstawowym celem konkursu organizowanego przez Grupę MTP była promocja produktów polskich winiarzy.

Pierwotnie konkurs miał być częścią targów WINO – innego wydarzenia związanego z tą tematyką. - Niestety, pandemia stanęła na drodze do organizacji targów. Konkurs na szczęście udało się przeprowadzić w reżimie sanitarnym – zaznacza Mirosław Krasnowski, dyrektor targów WINO i konkursu WINOPL.  

Na zwycięzców czekały bardzo atrakcyjne nagrody. Przede wszystkim były to medale – złoty, srebrny oraz brązowy. Zgodnie z regulaminem tylko 30 procent wszystkich win mogło zostać wyróżnione krążkiem, z któregokolwiek kruszcu. Ponadto najlepsze wina miały otrzymać tytuł Czempiona, spośród których wyłoniono laureatów nagród specjalnych.

Spore zainteresowanie

Idea nowego plebiscytu spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, o czym najlepiej świadczy liczba zgłoszeń. Do rywalizacji w pierwszej edycji WINOPL przystąpiło aż 305 win z 80 winnic. Tak duża liczba zgłoszonych trunków pozwoliła na organizatorom na wprowadzenie pewnych modyfikacji w konkursowych kategoriach.

W przypadku win białych oraz czerwonych oddzielono od siebie odmiany vitis vinifera i odmiany hybrydowe, a także rozbito je ze względu na poziom cukru resztkowego (do 9g/L oraz od 9 do 45 g/L). Co więcej, w przypadku win musujących wyodrębniono bardzo popularne w ostatnim czasie pet-naty.

- Trzeba powiedzieć, że stworzyło to nowe pole do popisu dla polskich win  i myślę, że jest to o tyle ciekawe, że w różnych kategoriach różne wina mogą się wybić­ – przyznaje Maciej Sokołowski, przewodniczących jury. - Jako osoby doświadczone w degustacji
i selekcji widzimy, że przykładowo Riesling i Solaris powinny grać w innych kategoriach. Tak samo Rondo i Pinot Noir. Tak samo złożoność wina wytwarzanego metodą klasyczną, dojrzewającego na osadzie to jest zupełnie inna materia niż świeży, radykalny nawet pet-nat
 - dodaje sommelier.

Te wina okazały się najlepsze!

Obrady jury trwały dwa dni i toczyły się w restauracji Garden City, zlokalizowanej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nadesłane wina zostały ocenione przez 12 doświadczonych sommelierów, którzy zostali podzieleni na siedem komisji.

W składzie jury znalazło się wielu członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich – patrona merytorycznego WINOPL oraz targów WINO. Wśród oceniających nie zabrakło także sommelierów z czołowych polskich restauracji.

Komisje konkursowe zdecydowały o przyznaniu 96 medali. Pełną listę laureatów można znaleźć TUTAJ. Tytułem Czempiona wyróżniono z kolei następujące wina:

 • Winnica Bugara - Riesling 2015
 • Winnice Kojder - Souvignier Gris 2019
 • Winnica Enosfera - Czerwone Wytrawne
 • Winnica Enosfera - Rose
 • Kępa Wiślicka - Blanc de Noirs
 • Winnice Wzgórz Trzebnickich - Pet-Nat Pinot Gris
 • Winnica Otok - 426nr3
 • Winnica Saganum - Solaris Nobilis
 • Winnica Silesian - Roter Riesling

Spośród powyższej listy wybrano wina, które otrzymały nagrody specjalne czyli kontakt na zakup wina. Fundatorami tych szczególnych wyróżnień byli: firma Baltona, Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego i Grupa MTP. Miłym zaskoczeniem w trakcie obrad komisji była decyzja restauracji GardenCity, która także postanowiła wyróżnić wybraną przez siebie winnicę kontraktem na zakup trunku. Wybór padł na Winnicę Bekasiak (złoty medal).   

Nagrody specjalne przyznane przez poszczególnych fundatorów:

 • Baltona – Winnice Kojder
 • Poznań-Ławica – Winnica Otok
 • Grupa MTP  - Winnica Enosfera
 • Restauracje GardenCity – Winnica Bekasiak.

Co dalej?

Konkurs WINOPL dobiegł końca, ale to dopiero początek przygody z polskimi winami na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kolejne projekty dotykające tej tematyki są tylko kwestią czasu.  - Myślimy o edycji zerowej targów pod koniec wakacji. Prowadzimy rozmowy z winiarzami i sondujemy, czy taki termin jest odpowiedni. Jestem głęboko przekonany, ze taką zerową edycję uda nam się zorganizować. Pierwsza pełnoprawna edycja odbędzie się w pierwszym kwartale 2022. Dokładny termin ogłosimy wkrótce - przekonuje M. Krasowski.