Organizator:

Właśnie po to spotykamy się na targach. Podsumowanie i zdjęcia pierwszego dnia POLAGRY

Podziel się

Radość laureatów Złotego Medalu Grupy MTP, start finału Kulinarnego Pucharu Polski, szkolenia, debaty o wyzwaniach branży spożywczej i sektora HoReCa. W poniedziałek, 26 września uroczyście zainaugurowano targi POLAGRA, które zgromadziły ponad 140 wystawców.

– Gdy spotykaliśmy się przed rokiem, tematem wiodącym był wpływ pandemii na branżę spożywczą. Teraz mówimy o wpływie wojny w Ukrainie na gospodarkę, inflacji, której skutki odczuwają konsumenci, a wraz z nimi cała branża spożywcza i sektor HoReCa. Ale! Właśnie dlatego spotykamy się na targach POLAGRA, by wspólnie zmierzyć się z tymi wyzwaniami, znaleźć rozwiązania, wyjść z kryzysu jeszcze silniejszymi – mówił na otwarciu POLAGRY Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP.

Z tą myślą na targach pojawiło się ponad 140 wystawców (wraz z równoległymi targami Taropak jest ich ponad 220), którzy prezentują nowatorskie rozwiązania, maszyny, urządzenia i produkty – znak rozpoznawczy targów POLAGRA. Te najlepsze zostały zaprezentowane tuż po ceremonii otwarcia i nagrodzone Złotymi Medalami Grupy MTP. Tradycyjne wręczono też statuetki Acanthus Aureus za najbardziej pomysłowe stoiska.

Znaleźć wyjście z kryzysu

Odpowiedzi na możliwości wyjścia z kryzysu jaki dotyka w ostatnich latach branżę spożywczą szukali uczestnicy trzech paneli dyskusyjnych konferencji „Fuel for Life” organizowanej przez Związek Polskie Mięso. Uczestniczyli w nim eksperci związani z sektorem mięsnym, drobiarskim, energetycznym oraz przedstawiciel rządu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował wiceminister Rafał Romanowski. Mówił m.in. o przyczynach kryzysu energetycznego w branży mięsnej, ale również o nauce, jak z tego kryzysu płynie dla polskiego państwa i przedsiębiorstw działających na rodzimym rynku.

Jerzy Rey przewodniczący Rady Związku Polskie Mięso zwrócił m.in. uwagę na próby dywersyfikacji źródeł energii i potrzebę jeszcze większego otwarcia rolnictwa i hodowli na odnawialne źródła energii. Jak stwierdził, musi się to jednak dziać przy udziale samorządów i państwa.

O bezpieczeństwie dostaw paliw w czasie kryzysu mówił też Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen.

W tej części panelu na pytania odpowiadali również Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP oraz Marek Zagórski, przewodniczący Komitetu Rolnictwa i Obrotu Rolnego Krajowej Izby Gospodarczej.

Konferencja objęła jeszcze dwa panele: "ASF, Kompartment oraz Strategia odbudowy stada trzody chlewnej" oraz "Export – nowe rynki zbytu" (więcej o eksporcie polskiej żywności będzie można dowiedzieć się także podczas wtorkowej kongresie "Polagra Export Meeting").

Gdy debata na Scenie Trendów trwała w najlepsze, na Scenie Ekspertów szkolenie prowadzili prawnicy z kancalarii WKB. Ostatnim akcentem wydarzeń na scenach było wręczenie nagród i wyróżnień w ogólnopolskim plebiscycie Polska Press Grupa „Mistrzowie Smaku”.

Kucharze i piekarze na start

Pierwszego dnia targów POLAGRA nie zabrakło również atrakcji dla miłośników kulinariów i wypieków. 26 września wystartowały cztery z dziewięciu zespołów finałowych Kulinarnego Puchar Polski. Kolejne kucharskie zmagania już we wtorek. Tego samego dnia, podczas wieczornej gali poznamy „Najlepszego z Najlepszych”.

Dzień później wyłonieni zostaną laureaci konkursu Master Baker. Pierwszego dnia POLAGRY swoje wypieki prezentowali zawodowcy i amatorzy. We wtorek, 27 września, na starcie staną członkinie i członkowie kół gospodyń wiejskich oraz uczniowie.

Jak wyglądał pierwszy dzień POLAGRY 2022 na zdjęciach? Można sprawdzić TUTAJ.

Przed nami jeszcze dwa, arcyciekawe dni.

Program wydarzeń