Organizator:

Żywność na wagę złota

Podziel się

Innowacyjne produkty nagrodzone przez ekspertów będzie można poznać na stoiskach wystawców targów POLAGRA.

Targi POLAGRA są jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej branży spożywczej oraz sektorowi  HoReCa.  Co roku, zbierają się na nich producenci żywności i dostawcy technologii, aby pokazać swoje najnowsze,  produkty. Te najbardziej innowacyjne, najbezpieczniejsze, czy najzdrowsze i najsmaczniejsze zostają wyróżnione Złotym Medalem Grupy MTP.

W ramach targów POLAGRA działają 3 strefy tematyczne: FOOD, FOODTECH oraz HORECA. Istotą Salonu FOOD, jak sama nazwa wskazuje, jest żywność. Do wystawców należą m.in.: liczne zakłady mleczarskie, producenci drobiu, liderzy przemysłu cukrowego, a nawet przedstawiciele przemysłu spirytusowego. Ich produkty zostały ocenione przez  Sąd Konkursowy Złotego Medalu. Komisja, której przewodniczył prof. dr hab. inż. Henryk Jeleń, wyłoniła aż 17 laureatów tegorocznego konkursu.

Jednym z nich jest produkt zgłoszony przez Krajową Spółkę Cukrową S.A. – Frutuś. Jest to stuprocentowy sok przecierowy, który nie zawiera żadnych konserwantów i kolorantów. W składzie nie znajduje się również cukier i gluten. Jego bazą jest sok marchwiowo-jabłkowy, lecz dzięki dodaniu przecierów: bananowego, brzoskwiniowego, malinowego, truskawkowego i wiśniowego, każdy może znaleźć smak dla siebie. Jury konkursu doceniło wysoką wartość odżywczą napoju oraz edukacyjny aspekt etykiety – znajdują się na niej treści uczące ekologicznych zachowań.

W obecny trend ekologiczny, zero waste, wpisuje się także doceniony przez Sąd Konkursowy kefir malinowy zgłoszony przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kole. Na uwagę zasługuje nie tylko sam kefir, ale i opakowanie. Jest to ekologiczny karton Brown Board. Podczas jego produkcji zużywa się mniej środków chemicznych, niż zwykle, przez co jest bardziej przyjazny środowisku i podlega recyklingowi. Kefir jest natomiast  jednym z najstarszych mlecznych napojów fermentowanych, a do tego naturalnym probiotykiem. Pomimo bardziej współczesnego procesu produkcji, produkt kolskiego OSM zachował charakterystyczny, tradycyjny smak. Wykorzystanie aż 13 żywych kultur bakterii wzmocniło zdrowotne walory napoju.

Eksperci docenili także linię serów Cheddar produkcji Mlekovity. Ten ser typu angielskiego produkowany jest nie tylko w bloku, lecz również w postaci plastrów i wiórków. Dzięki wykorzystaniu tradycyjnej receptury mistrzów serowarstwa ser charakteryzuje się bardzo zdecydowanym smakiem i właściwą dla twardych serów dojrzewających teksturą. Sąd Konkursowy zwrócił uwagę na innowacyjne opakowanie, które pozwala na ponowne zamknięcie produktu, przez co konsumenci mogą dłużej cieszyć się walorami smakowymi nabiału.

Salon POLAGRA FOODTECH jest miejscem, w którym spotykają się producenci technologii dla branży spożywczej. Ekspozycję tworzyć będą firmy dostarczające maszyny i urządzenia dla przemysłu mięsnego, piekarniczego i innych producentów wyrobów spożywczych, a także dostawcy systemów chłodniczych, filtrujących czy rozwiązań do konfekcjonowania i pakowania. Maszyny, które w szczególny sposób pokazały swoją praktyczność, innowacyjność i niezawodność, również zostały nagrodzone przez Sąd Konkursowy Złotego Medalu.

Jednym z laureatów jest piła taśmowa BLADESTOP. Maszyna produkcji firmy WEINDICH jest jedną z najbezpieczniejszych pił tego typu na świecie. Dzięki zastosowaniu technologii BladeStop™, urządzenie otrzymało miano najszybciej zatrzymującej się piły taśmowej na rynku. Ta innowacyjna instalacja wykrywa również dłoń w gumowej rękawicy. Pozwala to na zredukowanie obrażeń operatora do minimum. Komisja konkursowa zwróciła uwagę na natychmiastową możliwość powrotu do pracy po zatrzymaniu działania piły.

Dzielarka grawimetryczna VX222 firmy Rheon jest kolejnym urządzeniem, wyróżniającym się na tle konkurencji. Zgłoszona przez HERT Sp. z o.o. maszyna jest w stanie podzielić każdy rodzaj ciasta, mając na uwadze nie tylko długość, ale i wagę. Dzielarka na bieżąco dostosowuje się do kondycji ciasta niczym zawodowy piekarz. Jest to produkt, który łączy wydajność z jakością – potrafi podzielić 1 tonę ciasta w godzinę, zachowując jego odpowiednią strukturę.

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne CLEVRO Robert Klemba do konkursu zgłosiło swoją komorową myjkę obrotową wózków XWW-100. Jest to urządzenie, które znajdzie zastosowanie we wszystkich branżach przemysłu spożywczego. Pozwala na to uniwersalna platforma obrotowa. Jest to maszyna o wysokim poziomie optymalizacji i efektywności. Zastosowanie mechanicznych głowic myjących zaowocowało dużym pokryciem mytych stref, a dzięki użyciu systemu przepływu wody Aqua Course, zminimalizowano użycie wody, co wpłynęło na ekonomię całego procesu. Dodatkowym atutem jest możliwość podłączenia różnych źródeł ogrzewania.

Opisane produkty to tylko przykładowi laureaci biorący udział w konkursie o Złoty Medal Wybór Konsumentów. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi nagrodzonymi rozwiązaniami i produktami

Swoją obecność na targach POLAGRA potwierdziło ponad 100 wystawców. Goście wydarzenia będą mieli okazję nie tylko zobaczyć najnowsze technologie i produkty spożywcze, lecz również sprawdzić ich działanie, czy w przypadku żywności – spróbować jak smakują.

Laureaci konkursu o Złoty Medal