Organizator:

Poznań w Przewodniku Michelin. Nowy rozdział w lokalnej gastronomii

Podziel się

To będzie prawdziwy test dla poznańskich restauracji i szefów kuchni. Poznań znalazł się na liście miast, w których działające restauracje mają szansę trafić do słynnego przewodnika. Aktualnie w Polsce Gwiazdkę Michelina posiadają zaledwie dwie.

Poznańskie restauracje zostaną ocenione przez inspektorów wydawnictwa Michelin Guide. Miasto zostanie ujęte przewodniku uznawanym za najbardziej prestiżowe tego rodzaju wydawnictwo na świecie. Stanie się tym samym trzecim miastem w Polsce (po Warszawie i Krakowie), krótego restauracje mają szansę zdobyć upragnioną gwiazdkę.

Nowy rozdział i ogromna szansa

„Poznań jest miastem, które nasi inspektorzy zwiedzali z przyjemnością. Jego kuchnia charakteryzuje się kosmopolityzmem, z wpływami rozciągającymi się od Włoch, po Japonię. I choć (poznańscy – przyp. red.) szefowie kuchni szanują tradycyjne przepisy, nie boją się ich interpretować je w nowoczesny sposób” – komentuje Gwendal Poullennec, Międzynarodowy Dyrektor Przewodników Michelin. – „We wszystkich trzech polskich miastach błyszczą profesjonalne talenty, a ambitni szefowie kuchni chcą na nowo zinterpretować istotę polskiej kuchni i wyróżnić polską gastronomię na międzynarodowej scenie kulinarnej”, kontynuuje Poullennec.

„Poznańscy szefowie kuchni i restauratorzy! Wpisanie naszego miasta do prestiżowego Przewodnika Michelin to dla Was ogromna szansa. Nie zmarnujcie jej! Pokażcie na co Was stać – napisała na swoim profilu Joanna Ochniak, ambasadorka Kulinarnego Pucharu Polski. – „23.03.2023 rozpoczyna się nowy rozdział w historii poznańskiej gastronomii – stwierdziła.

Gwiazdki Michelina i krótka lista

Przewodnik Michelin powstał w 1900 roku. Pierwszym wybranym do niego miastem była Warszawa. Stało się to w roku 1997. Kraków dołączył do stolicy 11 lat później.

Inspektorzy przewodnika Michelin zawsze pracują anonimowo. Wybór restauracji tworzony zawsze zgodnie z uniwersalną i historyczną metodologią. Oceny opierają się na pięciu kryteriach: jakość produktu, opanowanie technik gotowania, harmonia smaków, osobowość szefa kuchni wyrażona na talerzu i spójność (zarówno w menu, jak i na przestrzeni czasu funkcjonowania lokalu).

Aktualnie w naszym kraju posiadają ją Atelier Amaro w Warszawie i Bottiglieria 1881 w Krakowie. W roku 2016 gwiazdkę miała też warszawska restauracja Senses, która jednak zawiesiła działalność w czasie pandemii.

Pełna polska oferta restauracji polecanych przez Michelin poznamy w najbliższych miesiącach. Lista będzie dostępna na stronie internetowej przewodnika oraz w bezpłatnej aplikacji mobilnej (iOS i Android).