Organizator:

Za nami pierwszy dzień targów POLAGRA

Podziel się

Dziś targi odwiedziło liczne grono przedstawicieli branży spożywczej.

<< Galeria zdjęć - dzień I >>

 

Rozpoczęły się targi POLAGRA. Wydarzenie co roku jest świętem polskiej żywności, miejscem rozmów pomiędzy producentami produktów spożywczych i ich dystrybutorami, a także dostawcami technologii dla branży spożywczej.

O godz. 11.00 na scenie głównej w pawilonie nr 5 miała miejsce uroczysta gala otwarcie targów POLAGRA  i odbywających się równolegle targów  TAROPAK. Udział w niej wzięli m.in. Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Riyad Atari, minister rolnictwa Palestyny oraz Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP, który witając przybyłych na targi gości podkreślił: - Aby szukać kontaktów, rozszerzać je, szukać inspiracji ludzie potrzebują spotkań. Dziś czas na rozmowy o żywności, czas, w którym musimy zmierzyć się z nowymi preferencjami konsumentów, ale i ze zmienionymi kanałami dystrybucji.

I tak właśnie wyglądał pierwszy dzień targów POLAGRA.  Po uroczystej gali otwarcia, podczas której zostały także wręczone Złote Medale Grupy MTP, dla najlepszych, innowacyjnych produktów, stoiska zapełniły się gośćmi, a biznesowe rozmowy trwały do późnych godzin popołudniowych.

W tym samym czasie trwał konkurs piekarski Master Baker – dziś rywalizowali piekarze zawodowi oraz amatorzy piekarstwa, a w strefie Forum Piekarskiego inspirował Paweł Ciążyński, który zajął 2. miejsce w finale Krajowych Eliminacji do Pucharu Świata w Piekarstwie w 2014 r . Na scenie targowej pojawili się także przedstawiciele Kancelarii WKB. Temat dotyczący najnowszych trendów i obowiązków prawnych w oznakowaniu, opakowaniu i dystrybucji żywności, który dziś omawiali, przyciągnął liczne grono słuchaczy. Zainteresowania zagadnieniem było ogromne - sesja wykładowa zakończyła się wieloma pytaniami, na które zaproszeni eksperci udzielali odpowiedzi.

Warto podkreślić, że tegoroczne targi POLAGRA odwiedzą także uczestnicy rozpoczętego dzisiaj Międzynarodowe Forum Rynku Mięsnego z okazji Walnego Zgromadzenia UECBV (European Livestock and Meat Trading Union) i YEMCo, organizowane przez Związek Polskie Mięso na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jutro kolejny dzień targów POLAGRA i mnóstwo inspiracji kulinarnych: Pokazy Master Class Show z udziałem Pawła Salomona i Ewy Drzewickiej i ciąg dalszy piekarskich zmagań.

Zapraszamy!

 

<< Galeria zdjęć - dzień I >>