Organizator:

Recykling opakowań wyzwaniem w branży spożywczej

Podziel się

Ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych to jedno z założeń wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. W branży spożywczej stanowi szczególne wyzwanie. Ochrona środowiska zderza się z bezpieczeństwem żywności, oczekiwaniami konsumentów oraz realnymi kosztami dla producentów. Wszystkiemu towarzyszą konkretne przepisy. Właśnie o nich podczas targów POLAGRA powiedzą przedstawiciele Kancelarii Sobczyńcy i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Jego uczestnicy otrzymają zaproszenie na targi.

Recykling opakowań jest procesem korzystnie wpływającym na środowisko, który minimalizuje wykorzystanie zasobów naturalnych (w przypadku plastiku to pochodne ropy naftowej). Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada, że opakowania produkowane z surowców naturalnych coraz częściej będą zastępowane przez pochodzące z surowców wtórnych. Właśnie dlatego z odpadów opakowaniowych wytwarza się recyklat – granulat, z którego produkowane są nowe opakowania, w tym opakowania do żywności. W branży spożywczej, która wprowadza na rynek duże ilości plastikowych opakowań, ma szczególne znaczenie. Wiąże się też ze szczególnymi wyzwaniami.

Interes konsumenta, możliwości producenta

Dużym wyzwaniem do wdrażania opakowań pochodzących z recyklingu są ich koszty. Producenci nie są skorzy do ponoszenia wysokich nakładów finansowych na takie działania. W czasach rosnących kosztów trudno im się dziwić.

Jednak konsumenci coraz częściej zwracają uwagę (a producenci chwalą się tą informacją), w jakim stopniu opakowanie zostało wytworzone z recyklatów. Z drugiej strony oczekują, że materiały pochodzące z recyklingu wykorzystywane do pakowania żywności będą dla nich bezpieczne. Recyklat musi spełniać normy składu chemicznego. Szkodliwe substancje nie mogą bowiem przeniknąć do jedzenia.

Wyzwanie recyklingu w branży spożywczej

To jednak tylko jedna z wielu norm, które muszą spełniać recyklaty wykorzystywane w branży spożywczej. O tych i innych podczas targów POLAGRA opowiedzą eksperci kancelarii Sobczyńscy i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

Szkolenie pt. „Recyklaty w pakowaniu żywności – jak to wdrożyć u producenta żywności i przetwórcy recyklatów?” odbędzie się w czwartek, 28 września 2023, godz. 13:30-14:30 (pawilon 5, Scena Trendów). Przedstawiciele kancelarii będą obecni także przez trzy na swoim stoisku, w Strefie Kancelarii.

Osoby, które zarejestrują się na szkolenie poprzez wypełnienie formularza, otrzymają zaproszenie na targi POLAGRA.

Program szkolenia Zarejestruj się, odbierz zaproszenie